لیستینا

خرید 24 مدل تلسکوپ [معمولی، حرفه ای و خانگی] با قیمت ارزان

تلسکوپ یک ابزار نوری است. این وسیله از عدسی‌ها و آینه‌ها به گونه ای استفاده می‌کنند تا با کمک آن ها اجسام دور دیده شوند. برای دیدن ستاره ها می توانید از این وسیله استفاده کنید. تلسکوپ های اولیه، با استفاده از قطعات شیشه ای منحنی و شفاف به نام عدسی یا لنز نور را متمرکز می کردند. اما امروزه معمولاً از آینه های خمیده برای جمع آوری و تمرکز نور در آسمان شب استفاده می شود. این نور متمرکز همان نوری است که در تلسکوپ مشاهده می کنیم.

امروزه بیشتر تلسکوپ ها از آینه های خمیده برای تمرکز نور از آسمان شب استفاده می کنند. حال این سوال پیش می آید که چرا در این وسیله آینه وجود دارد؟ از آنجایی که آینه ها سبک تر از عدسی هستند و راحت تر از عدسی ها صاف می شوند، به جای عدسی، از آینه استفاده می شود.

انواع تلسکوپ چیست؟

دو نوع اصلی تلسکوپ شامل شکستی و بازتابی است. از عدسی شیشه ای می توان در انواع شکستی آن استفاده کرد. در نوع شکستی، عدسی های شیشه ای در جلوی تلسکوپ قرار می گیرند، در این حالت، نور هنگام عبور از آن شکسته می شود. اما در نوع بازتابی، به جای عدسی، از آینه استفاده می شود. آینه در انتهای تلسکوپ بازتابی قرار می گیرد، در این نوع، نور پس از برخورد به آینه منعکس می شود.

اولین نوع تلسکوپ، نوع شکستی بود. انواع مختلف این تلسکوپ ها در فروشگاه ها قابل مشاهده است.
اساساً تلسکوپ ها به دو نوع دارند:
1- فرابین‌های اپتیکی
2- فرابین‌های رادیویی
انواع فرابین اپتیکی شامل شکستی و بازتابی است. از دیگر انواع تلسکوپ ها نیوتن و کاسگرین است.

نکات مهم دیگر

برای بزرگ کردن اجسام در نوع نیوتنی، آینه های مقعر با پوشش آلومینیومی استفاده می شود. البته در برخی از انواع فرابین نیوتنی از نقره برای پوشاندن آینه استفاده می شود.

فرابین های نیوتنی معمولا طولانی هستند، برای کاهش طول آن ها، از روش کاسگرین استفاده می شود. در این نوع، مرکز آینه اصلی سوراخ است. طول فرابین به دلیل اینکه دو بار پرتوهای نور از آن عبور می کند، نصف می شود.

تلسکوپ های رادیویی در محدوده امواج رادیویی کار می کنند. از اجرام آسمانی قابل رصد با این نوع تلسکوپ می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ستاره‌های در حال تولد
خورشید
کوازارها
ستاره‌های نوترونی
طوفان‌های سیاره‌ای

مزایای تلسکوپ شکستی

فرابین شکستی صاف نیستند. پس از تراز اولیه، سیستم نوری این نوع، نسبت به تغییر تراز در برابر فرابین بازتابی، دارای مقاومت بیشتری است.
داخل لوله فرابین شکستی، سطح شیشه ای است، که با هوا آب بندی شده است، بنابراین به ندرت به تمیز کردن نیاز دارد.
از آنجایی که قسمت بیرونی فرابین شکستی بسته است، جریان هوا و اثرات تغییر دما در آن وجود ندارد. یعنی تصاویر در فرابین شکستی پایدارتر و واضح تر از فرابین بازتابی است.

در لیست زیر انواع تلسکوپ با کیفیت عالی و قیمت مناسب وجود دارد. با توجه به بودجه و نیاز خود، می توانید بهترین آن را برای خود انتخاب کنید.

نظرات کاربران

  •  در صورتی که تجربه استفاده از محصولی را دارید ، برای سایر کاربران تجربه خود را به اشتراک بگذارید.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.